Biz Kimiz

TMA Otomasyon Elektrik Elektronik Mühendislik Hizmetleri

TMA OTOMASYON, 2003 Yılında / İzmir’de kurulmuştur.
Firmamızın KURULUŞ FELSEFESİ, başlangıçta Teknik Malzeme Araştırma ve temin kapsamında olmakla beraber, gelişen Endüstriyel ve ihtiyaçlara bağlı olarak Firmamız yeni alanlarda da sadece Malzeme araştırma ve temininde değil proje üretmek, uygulamak ve devreye almak şeklinde de katma değerli hizmetlere de geçiş sağlamış, Danışmanlık ve Süpervizörlük alanlarında verdiği üstün kaliteli hizmetleri ile de maksimum müşteri memnuniyeti sağlama seviyesine ilerlemiştir.
Yurt dışında Almanya, Fransa, Slovakya gibi ülkelerdeki partnerleri ve Türkiye’de yerli üretim yapan firmalarla kurulan partnerlikler, temaslar, eğitimler ve teknolojik aktarımlarla sürekli eğitim, yenilenme ve paylaşma sürecinde olan firmamızın faaliyet konuları arasında, çalışmalarımızda zaman içerisinde öne çıkan konuları ve uygulamalarımızı aşağıda bilgilerinize sunuyoruz.

 • RADYO VE TELEMETRİ UYGULAMALARI

  Jeotermal enerji, ve termik enerji santrallarının, ısı merkezleri, uzak  pompa ıstasyonları ve enerji dağıtımı yapılan uzak abone işletmeleri arasında radyo telemetri:  ı/o , data , gateway ürünlerimizle rf haberleşme sağlayarak: izleme-,kontrol imkanı sağlıyoruz. Bu kapsamda enerji izleme ve otomasyon scada sistemleri için de veri toplama işlemleri radyo frekans ile telemetri cihazlarımız üzerinden sağlanır.

  Belediyelere ve otomasyon firmalarına içme suyu terfi istasyonları ve merkez arası, atık suların kontrol sistemleri ve uzak istasyonlarla- merkez ve scada arasında, rf haberleşme sistemleri kurarak ,işletmelere kendi kontrollerinde olan  bağımsız direkt haberleşme imkanı sunuyoruz.(gsm -vb.hizmet operatörlerinden bağımsız.)

  Rf haberleşme ile: işletme-şehir- organize sanayi sitelerı ölçeğinde direkt haberleşme sistemi kurmak mümkündür., ekonomik ve güvenlidir. Elpro radyo telemetri ürünleri ile sistemleriniz arası habersiz kalmayın.

 • YILDIRIM ve AŞIRI GERİLİMLERDEN KORUNMA SİSTEMLERİ UYGULAMALARI :

  İÇ YILDIRIMLIK / AG PARAFUDR

  Dış yıldırımlık sistemi olan / olmayan tüm yapı işletme ve tesislerde risk analizi yapılmak suretiyle iç yıldırımlık denilen, alçak gerilim parafudrları kullanılmalıdır.

  Tesislerimizi,binalarımızı yıldırım ve yıldırıma bağlı aşırı gerilimlere karşı korurken , seçeceğimiz uygun parafudrlarla aynı zamanda tesis dışı yg şalt hareketlerinin oluşturduğu aşırı gerilimler ile tesis içi dağıtım,-mcc-kompanzasyon  ve otomasyon panaolarında dahi oluşabilecek şalt hareketleri (anahtarlama: swıtchıng actıon ) sonucunda oluşacak aşırı gerilimlerden de korumuş oluyoruz ki bunların yıllarca panolarımız içindeki endüstriyel kontrol cihazları ve elektronik ekipmanlarda oluşturduğu kompenent  yaşlanma problemleri ile sistemlerimize verdiği hasarlar gizli kalıp görünür olmadığından,bu arızalar yakındaki veya uzaktaki , çok küçük bir yıldırım deşarjında ortaya çıkarlar ve suç yıldırıma atılır.oysaki otomasyon sistemi veya elektronik ekipmanlar zaten hizmet dışı kalmak üzere bir sebep beklemektedir. Pano içi ve dışı anahtarlama etkileri ve aşırı gerilim darbeleri bu anlamda tepe değeri beklenenden daha küçük olan yıldırımlara dahi, daha  fazla tahrip gücü kazandırmaktadır.yani: anahtarlama darbeleri ile yorulan teknik dayanıklılık zayıf yıldırım darbelerinde dahi çökmeye mahkum olmaktadır.

  Tesislerinizde: enerji sürekliliği, üretim sürekliliği, müşterilerinize verdiğiniz sipariş terminlerinin yüksek doğruluklu olması, tesis üretim cihazlarının güvenliği, çalışan (personel)  güvenliği ,data ve veri güvenliği kazanımları ile yıldırım hasarları sonucunda oluşan arızalar sonrası: hasarlı makine parçaları değişikliği, komple hsarlı makine değişikliği ve uzun devreye alma çabası ve masraflarından uzak bir işletme yaşamı için kiwa alçak gerilim parafudurları,satış ,projelendirme ve uygulama hizmetlerimiz ile yanınızdayız.. 

  BİZİMLE TEMAS KURARAK GÜVENLİ BÖLGEDE KALABİLİRSİNİZ. ”SURGE PROTECTED DAYS”     KIWA PARAFUDR.

 • PANO KLİMA SİSTEMLERİ :

  Pano dışı sıcaklığın kontrolünün zorlaştığı yerlerde pano içi sıcaklığın kontrolü daha önemli hale gelmektedir. Pano klimalarının uygun seçimi-doğru montajı ile sadece sıcaklık problemini değil pano içindeki her türlü ekipmanı aşırı nem ve aşırı tozdan da korumuş olacaksınız. Prosesleriniz sıcaktan durmasın” uludağ klima” farkı ile projelendirme , montaj-uygulama desteğimiz ile yanınızdayız.

Yukarıda sayılan uğraşlarımız dışında özel otomasyon proses, Makine Bazlı otomasyon projeleriniz için de bizimle temasa geçmenizi öneriyoruz ve bekliyoruz.
Saygılarımızla,

Feridun GÜVEN

ELEKTRİK MÜHENDİSİ
TMA OTOMASYON / Firma Direktörü